“Výkon je o hlavě.”, “Musíš se víc soustředit.”, “Neboj, to dáš!” Kolikrát už jste to jen slyšeli před turnajem nebo zápasem? A co tohle: “Neustál to.”, “Odešla mu hlava.” Po nějakém prohraném zápase?
Připravenost na špičkový sportovní výkon se začíná srovnávat. Kondice nejlepších sportovců, jejich silová příprava, trénink rychlosti a vytrvalosti se dostává na podobnou úroveň.
Úspěšní sportovci potřebují najít nějaký rozdílový prvek, něco čím si mohou pomoci k lepšímu výkonu. Na doping a podvody rovnou zapomeňte! Historicky mají některé státy a prostředí lepší podmínky v učení a zvládnutí techniky a taktiky u vybraných sportů. Ale i to se srovnává s tím, jak rotují někteří koučové a trenéři po celém světě.
Zbývá jedna oblast tréninku a výkonu, která ještě není tak srovnaná a kterou je možné využít pro zlepšení výkonu. Tou oblastí je zvládnutá hlava pro trénink a pro výkon. Hlava, která se umí v okamžiku nejvyšší potřeby zaměřit na to, co je důležité a odfiltrovat to, co k nevede ke špičkovému výkonu. Připravená hlava, která si věří, že podá natrénovaný výkon. Hlava, která se nenechá rozhodit sporným verdiktem rozhodčího. Hlava jak říká “klasik”, která se z úspěchu nebo neúspěchu nepo*ere.
Někteří sportovci a vrcholoví trenéři tvrdí, že výkon už je jen o hlavě1,2.
Jako reklama na mentální koučink je to dobré 🙂 ale výkon, zejména ten dlouhodobý, je o rovnováze a tréninku.
Z minulosti už víme, že připravenost naší hlavy je jen jednou ze základních složek sportovního výkonu:

K dalším složkám, které ještě sportovec může ovlivnit a rozvíjet patří kondiční připravenost, technické a taktické dovednosti. A samozřejmě sportovec může ovlivnit svojí stravu a relaxaci a regeneraci. Všechny tyto složky pak mají vliv na sportovní výkon a trénink sportovce.
Pro kvalitní výkon a dlouhodobý trénink potřebuje sportovec sladit všechny složky tak, aby se navzájem podporovaly a byly v rovnováze. Superkondice bez taktiky a techniky fotbalistovi nepomůže k lepšímu výkonu a stejně tak naopak, sebelepší technika běhu nepomůže běžci, který nemá naběháno, pro vítězství v maratonu.
Sportovec, který to myslí aspoň trochu vážně, by si měl být vědom všech složek výkonu a mít aspoň nějaké povědomí o tom, jak je rozvíjet. Někde je to intuitivní. Když chci být rychlejší nebo vytrvalejší, potřebuju na to připravit (a vylepšit) svoje svaly, takže to znamená nějaké posilování, sprinty, člunkové běhy, apod.
Taktiku zdokonaluje při sparringu nebo cvičných utkáních. Techniku trénuje pod dohledem svého trenéra. Jídelníček ovlivní doma a regeneraci třeba v sauně nebo procházkou v přírodě nebo dovolenou u moře.
Jak ale ovlivní mentální složku výkonu? Jak se to dá natrénovat a ovlivnit? Jak udělat to, aby si sportovec “víc věřil” nebo “se lépe koncentroval” nebo vůbec podal nějaký natrénovaný výkon? Co když ho hlava moc nepodporuje? Nebo ho podpoří jen v určitých chvílích a někdy nechá na holičkách? Třeba na turnajích nebo v okamžicích, kdy o něco jde?
Pak potřebujeme nějak zasáhnout a něčím si pomoci. Podobně jako sportovec zařadí do tréninku dřepy a výpady, když potřebuje zlepšit kondiční schopnosti nohou. Zatímco příklad s dřepy a výpady je pro většinu sportovců zcela intuitivní a přirozený, jaké máme možnosti, když potřebujeme připravit nebo opravit svojí hlavu na výkon? Existují nějaké mentální “dřepy”?
Odpověď zní ANO! A tento seriál článků se na tyto mentální svaly podívá a podrobně je rozebere. Záměrem této série je ukázat něco, co reálně funguje (= je podložené vědeckými studiemi) a používá se a můžete si to trénovat doma.
Zároveň předpokládám, že se stále jedná jen o sportovní výkon, který potřebujete napravit. Pokud máte u vás v hlavě něco, co vás už negativně ovlivňuje v životě nebo na zdraví, je načase zajít za psychologem nebo terapeutem. Sportovní psychology a mentální kouče necháte řešit jen záležitosti spojené s podáváním výkonu a tréninkem.
- https://vaclavvarada.cz/hlava-umi-divy-stream-se-sportovnim-psychoterapeutem-dusanem-randakem/ ↩︎
- https://www.euro.cz/clanky/kristiina-maki-hlava-dela-sedmdesat-procent-vykonu-sportovce-1479527/ ↩︎
Chcete vědět víc? Registrujte se.