Trénink mentálních schopností II – Jaké jsou mentální svaly?

Mentální trénink rozvíjí mentální dovednosti sportovce. Sportovní psychologie nabízí několik základních “mentálních svalů”, které je možné rozvíjet a ovlivňovat. Mezi tyto svaly patří:

  • Vizualizace, představivost – schopnost představit si v hlavě “film” o tom, jak podáváme výkon, jak děláme nějakou konkrétní techniku nebo taktiku, apod.
  • Nastavování cílů – schopnost zacílit na svoje cíle, ať už krátkodobé a procesní nebo ty dlouhodobé pro posílení motivace.
  • Regulace vnitřní energie – schopnost nabudit se na výkon. Víc se umět vyhecovat nebo naopak uklidnit, aby přemíra emocí neměla vliv na sportovní výkon
  • Vnitřní dialog, vnitřní řeč – schopnost mluvit sám k sobě tak, aby to bylo prospěšné sportovnímu výkonu, neshazovat sám sebe za chyby, ale umět si pomoci, pochválit se nebo se povzbudit. 

V dalších částí si tyto svaly podrobně rozebereme a přidáme k nim ještě pár dalších pokročilejších “svalů” a dovedností jako nácvik simulací, předstartovní rutiny, práci s pozorností a přerámování. 

“Moc se tam nevidím. Já bych to spíš potřeboval otočit. U mě je to spíš tak, že mám nějaký problém a potřebuju s tím něco udělat, abych se zlepšil. Tyhle mentální dovednosti mi nic neříkají”. 

Je pravda, že přístup, který jsem zvolil v rámci této série, je tak trochu bokem. Situace je u každého sportovce unikátní. Různé zázemí, různá výchova, různé podmínky, různé naučené reakce, zkušenosti a z toho plynou také různé typy problémů a jejich řešení. Tenhle postup bych nechal například na mentálním kouči.

Role mentálního kouče může být velmi důležitá, pokud už vaše hlava vězí v nějakém výkonnostním bahně a potřebujete se z něj vyhrabat. Mentální kouč pak (zpravidla) už řeší nějakou konkrétní situaci, například:

  • “Na turnajích se mi nedaří podat výkon jako na tréninku.” 
  • “Před zápasem jsem hrozně nervózní.”
  • “Nedokážu se pořádně zkoncentrovat a myšlenky se mi pořád rozutíkají.”
  • “Jak se můžu víc nabudit před zápasem?”
  • “Každá moje chyba mě hrozně rozhodí.”
  • “Při turnaji chytám strašnýho nerva”

Poznáváte se v něčem? Pokud taková situace pravidelně a zásadně ovlivňuje váš výkon a chcete s tím něco udělat, pak je načase vyrazit na mentálním koučem. 

Podle způsobu a metodiky, jakým daný kouč pracuje, si s vámi celou situaci rozebere a pokusí se s vámi najít lepší cestu k výkonu. Je to napsáno hodně zjednodušené a určitě se tomu někdy můžeme věnovat více, ale pro účely tohoto článku to postačí. Kdybyste si chtěli něco poslechnout o mém přístupu, dejte mi vědět (odkaz na kontakt) a ukážu vám principy přístupu založeného na řešení, což je moje preferenční metoda, kterou používám.

Ale zpátky k hlavní dějové linii našeho seriálu. Co když takové situace nastávají třeba jen nahodile nebo nemají takovou sílu, aby úplně zdecimovaly váš výkon? Třeba je to jen jednou za čas nebo jen v nějakých případech? Třeba je to jen tím konkrétním soupeřem nebo prostředím nebo tím, že se na vás přijedou podívat vaši prarodiče a po zbytek času je docela ok? Ale i tak cítíte, že by bylo fajn s tím něco udělat, abyste se dostali o úroveň výš. 

Pak asi není hned důvod hledat mentálního kouče a je možné si zkusit pomoci sám. A to je přesně účel tohoto seriálu. Abyste dostali do ruky konkrétní návody, jak sami můžete  trénovat mentální schopnosti tak, aby vám pomohly k lepšímu výkonu. Funkčnost těchto schopností si ukážeme na vědeckých studiích, abyste věděli, že nejde o žádnou magii. V řadě případů není ani nutné trénovat třeba denně, ale může stačit i trénink jednou týdně.  

Některé z metod a postupů si ostatně můžete zkusit už teď. Na e-shopu a na tomto portále je celá řada materiálů, které podporují rozvoj různých psychických dovedností. Jedná se například o kurz Mentální přípravy na výkon, který ukazuje na 4 jednoduchých krocích, jak se naučit připravit svojí hlavu pro podání supervýkonu a krátké články na toto téma o tom, jak je to s nervozitou před turnajem (výkonem).

Chcete vědět víc? Registrujte se.

Přejít nahoru